دسته‌ها
blog

آپتایم وبسایت

studio-republic-644339-unsplash

Website Uptime چیست و چه اهمیتی دارد؟

ما در دنیای به هم پیوسته ای زندگی می‌کنیم که به وسیله تکنولوژی های ارتباطی ساخته شده است. در این دنیا داشتن یک وبسایت قوی و همیشه در دسترس یکی از مهمترین فاکتور های موفقیت کسب و کار به شمار می‌رود. معمولا وبسایت ها جایی هستند که بیشتر کمپانی‌های بزرگ با عمده مشتران خود رو به رو می‌شوند و یکی از مهمترین منابع درآمدی شرکت‌ها از این طریق ساخته می‌شود. بدون داشتن یک وبسایت که به خوبی اجرا شود و یا همیشه در دسترس نباشد، هرگونه سرمای‌گذاری مربوط به وبسایت به راحتی می‌تواند به شکست منجر شود و یا حتی می‌تواند باعث ورشکستگی کل کسب و کار شود.

عبارت Uptime تا مدت ها فقط به وسیله متصدیان سیستم های کامپیوتری برای بررسی مدت زمانی که سیستم بدون هیچ مشکلی کار می‌کرد استفاده می‌شد.اما امروزه عبارت جدیدی به نام ‌Website Uptime در دنیای اینترنت ظاهر شد که بیانگر مدت زمان در دسترس بودن سایت است. از کار افتادن وبسایت می‌تواند برای شما هزینه های زیادی از جمله کم شدن درآمد، از دست رفتن اعتبار کسب و کار و همچنین بازخورد منفی موتورهای جستوجو و تاثیر منفی در سئو سایت را برای شما رقم می‌زند. اما با سیستم های تحلیلی که امروزه به وجود آمده تمامی صاحبان و مشتریان کسب و کار ها میتوانند شرایط وب سایت خود را به طور دقیق زیر نظر داشته باشند.

چرا وبسایت شما باید همیشه در دسترس باشد؟

به وب سایت به چشم یک فروشگاه واقعی نگاه کنید. اگر مشتری بخواهد از فروشگاه شما بازدید کند اما فروشگاه شما بسته باشد ، شما هیچ درآمدی نصیب شما نمی‌شود. بدتر از همه ، احتمالاً مشتری به دنبال رقبای شما می رود که در درازمدت می تواند به شما آسیب بسیار زیادی برساند.

 همچنین  Google در صورت از کار افتادن وب سایت شما برای مدت طولانی و یا از دسترس خارج شدن به صورت متوالی می‌تواند رتبه سایت شما را در صفحه نتایج (SEO) جستجوی خود جریمه کند و تعداد بازدید کننده شما را کاهش دهد. بسته به این که این مجازات چقدر شدید است ، ممکن است ماه ها طول بکشد تا یازدید سایت شما به حالت اولیه بازگردد و ممکن است تا آن زمان تعداد مشتریان شما به شدت کاهش یابد.

در دسترس بودن سایت شما در هر زمان از شبانه روز می‌تواند باعث بهبود تصویر تجاری شما در دیدگاه بازدیدکنندگان شود. بازدیدکنندگان می‌دانند که حتی در زمان‌هایی غیر از ساعات اداری می‌توانند از خدمات شما استفاده کنند و این امر باعث اعتماد و خوشبینی مشتریان نسبت به برند تجاری شما می‌شود

چرا وبسایت‌ها از دسترس خارج می‌شوند؟

دلیل‌ های زیادی برای از کار افتادن یا به اصطلاح (downtime) یک وبسایت وجود دارد. اما نکته مهم راجع به آنها این است که باید هرچه زودتر شناسایی و رفع شوند تا وبسایت دوباره برای کاربران در دسترس باشد.

دلایل اصلی از کار افتادن وبسایت عبارت اند از:

1- افزایش ناگهانی ترافیک وبسایت

در میان دلایل متعدد از کار افتادن وبسایت، افزایش ناگهانی ترافیک وبسایت رایج ترین دلیل به شمار می‌رود. این افزایش ناگهانی می‌تواند بر اثر ترافیک‌های ویروسی که بعضی سایت ها مثل  Reddit BuzzFeed یا  Quora عامل آن هستند اتفاق بیوفتد. استفاده از هاست های ایمن و همچنین رعایت کردن نکات امنیتی در هنگام طراحی وبسایت می‌تواند از حجوم ترافیک های ساختگی که برای از دسترس خارج کردن وبسایت شما طراحی شده‌اند، پیشگیری کند.

2- تعمیرات دوره‌ای

حتی وبسایت هایی با بهینه سازی فوق العاده نیز به تعمیرات دوره‌ای دارند تا بتوانند وبسایت را در شرایط بهینه حفظ کنند.در غیر این صورت پس از مدتی با افزودن مطالب گوناگون امکان افت سرعت سایت و یا به هم ریختگی مطالب در وبسایت وجود دارد. طراحی مجدد قالب و یا هسته مرکزی وبسایت نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل خارج از سرویس بودن موقتی وبسایت باشد. این تعمیرات باید در زمان‌هایی که کمترین بازدیدکننده از وبسایت دیدن می‌کنند انجام شود. همچنین اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان نیز بسیار مهم است. این اقدامات می‌تواند بازخوردهای منفی بازدیدکنندگان را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

3- حمله هکرها

هکرها می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلفی وبسایت شما را دچار مشکل کنند و سایت شما را از دسترس خارج کنند. آن ها می‌توانند با استفاده از حمله‌های DDoS سرور شما را دچار مشکل کنند و یا با قراردادن فایل‌های ویروسی در هاست و پاک کردن کدهای امنیتی وبسایت شما، وبسایت شما را از دسترس خارج کنند. علاوه بر این مدت زمانی که شما برای رفع این مشکلات وقت صرف می‌کنید نیز وبسایت شما از دسترس خارج است.

4- مشکلات دیتا سنتر

گاهی وقت‌ها از دسترس خارج شدن وب سایت می‌تواند از جانب سرویس هاست شما رخ دهد. در این موارد هیچ کاری از دست شما برای راه‌اندازی مجدد وبسایت بر نمی‌آید. پس برای داشتن یک وبسایت همیشه در دسترس انتخاب سرویس هاست نماسب بسیار مهم است. با استفاده از سیستم‌های نظارتی Uptime میتوانید قبل از انتخاب سرویس هاست خود از کیفیت آن آگاه شوید.

موارد بسیا زیاد دیگری مثل منقضی شدن دامنه و یا هاست شما و یا بسته شدن وبسایت توسط به علت محتوای مجرمانه می‌تواند سرویس‌دهی وب سایت شما را مختل کند، ولی مواردی که در بالا ذکر شد مهمترین و رایج‌ترین دلایل از کار افتادن وبسایت است.

آیا در دسترس نبودن وبسایت شما هزینه‌ای برای شما در پی دارد؟ 

وبسایت اکثر برندهای معروف جهان از جمله گوگل ، Ebay ، مایکروسافت ، توییتر ، Bluehost و حتی آمازون  دچار خرابی شده اند.اما آیا این خرابی تاثیری در روند کاری آن‌ها ایجاد کرده است؟

 در سال 2013 آمازون وبسایت آمازون از دسترس خارج شد و طبق گزارش ها آنها در هر دقیقه 66.240 دلار از دست می دادند که خارج از برنامه بودند!! این اولین بار نیست که غول اینترنت دچار خرابی می شود. طبق نظرسنجی بزرگی که در سال 2007 انجام شد ، آمازون در هر دقیقه حدود 29000 دلار درآمد کسب کرد. این بدان معنی است که دو ساعت از کار افتادگی آنها در سال 2008 منجر به از دست دادن 3.48 میلیون دلار شد!!

یک وبسایت کسب و کار کوچک یا فروشگاه اینترنتی که وبسایت آن‌ها دچار خرابی می شود نیز از این امر متضرر خواهد شد. این ضرر در مقیاس کوچکتری از آمازون اتفاق می‌افتد ولی می‌تواند پایه و اساس کسب و کارهای تازه را به لرزه بیندازد.

جنبه دیگری که برای دلار و سنت قابل استفاده نیست و اندازه گیری آن دشوار است تأثیر منفی بر شهرت و اعتبار برند شماست. اندازه گیری آن بسیار سخت تر است، اما این امر اهمیت آن را کم نمی کند.

WEBSITE UPTIME CALCULATOR

در زمینه میزبانی وب ، uptime مقدار زمانی است که سرور میزبان وب (و وب سایت شما) در دسترس و عملیاتی باشد. Uptime یک معیار مهم است که باید هنگام انتخاب سرویس هاست خود به آن توجه کنید. اکثر سرویس های هاستینگ برای نشان دادن قدرت هاست خود میزان Uptime سرورهای خود را 99% بیان می‌کنند. اما بهتر است قبل از خرید سرویس از  شرکت‌های هاست، با استفاده از سرویس‌های ‌Uptime، هاست مورد نظر خود را بررسی کنید. این سرویس ها به شما اطلعات کاملی راجع به Uptime سرورهای هاست مورد نظر شما می‌دهد. در ادامه به بررسی کوتاه درباره برخی از محبوب ترین سرویس های کنترل دسترسی وب سایت می‌پردازیم.

1- HOST-TRACKER.COM

  ابزار مانیتورینگ وبسایت HOST-TRACKER یک راه حل قدرتمند نظارت است که می تواند به شما در ردیابی قسمت های مختلف عملکرد آنلاین کمک کند. این بسته رایگان با مجموعه محدودی از ویژگی ها ارائه می شود ، زیرا می تواند تنها 2 کار را در فواصل 30 دقیقه انجام دهد و بیشتر عملکردهای پیشرفته را حذف می کند. اما شما می‌توانید از بسته برنامه شخصی با هزینه سالانه 3.25 دلارمقایسه با بسته رایگان ، از وظایف نظارت بر محتوا ، زمانبندی پاسخگویی سفارشی ، گزارش های روزانه ، برنامه ریزی نگهداری ، وظایف نظارت بر پایگاه داده ، SSL / TLS و وظایف نظارت SNMP پشتیبانی می کند.

اگر نیاز به سرویس‌های پیشرفته تر این وبسایت دارید می توانید از سرویس ویژه این سامانه، که متشکل از سرورهای مستقر در بیش از 60 کشور جهان است ، استفاده کنید و در سراسر جهان گسترش دهید. در واقع Host-Tracker یک راه عالی برای پیشبرد شماست. به علاوه نسخه آزمایشی رایگان 30 روزه این امکان را به شما می دهیم که وبسایت خود را با استفاده از ابزار مانیتورینگ بررسی نمایید.

2- UPTIMEROBOT.COM

ایده اصلی در پشت UptimeRobot فراهم کردن یک ابزار قابل اطمینان برای نظارت بر وبسایت به صورت رایگان برای همه است. توسعه دهندگان این سرویس خارق العاده می خواهند قبل از درخواست پول از آنها ، ابتدا کاربران از سراسر دنیا را ترغیب كنند كه راه حل آنها می تواند بهترینها را در این صنعت بین رقبا به آن‌ها ارائه دهد.

از همین حالا ، با نسخه رایگان Uptime Robot می توانید تا 50 وب سایت را کنترل کنید ، هر 5 دقیقه وب سایت ها را چک کنید و از طریق چندین کانال مختلف از جمله ایمیل ، پیام کوتاه ، Slack و حتی اعلان فشار هشدار ارسال کنید. به راحتی می توانید چندین روش تأیید صحت ، اعلان های پیشرفته و موارد دیگر را کنترل کنید. نسخه پیشرفته این سرویس 48 دلار در ماه هزینه دارد و شامل 1000 مانیتور ، صورت عملیات 12 ماهه ، فواصل نظارت 1 دقیقه ای و 80 اعتبار پیامکی است. 

3- PINGDOM.COM

انتخاب ابزار و خدمات رایگان Pingdom محدود است. کاربران می توانند سرعت وبسایت خود را تجزیه و تحلیل کنند ، تمرکز اصلی Pingdom مشتری و تجارت است که می خواهند از تمام ابزارهای مفید برای تجزیه و تحلیل به موقع ، عملکرد و انجام نظارت دقیق همه معیارهای مهم مورد استفاده برای ارزیابی قابلیت اطمینان استفاده کنند. بسته استارت آنها 13.95 دلار در ماه هزینه دارد و شامل 10 سرور و 40 هشدار پیامکی است. همه این موارد برای یک وب سایت واحد با حداکثر 100000 کاربر در ماه. این بسته برای وب سایت های شخصی یا وبلاگ های شخصی مناسب ترین است. خوشبختانه ، پینگ دود نیز بسته هایی متناسب با مشاغل کوچک و شرکت های بزرگ دارد.

در نهایت ، شما باید تصمیم بگیرید که کدام سرویس مانیتورینگ به موقع برای نیازهای شما مناسب تر است. انتخاب ما شامل برخی از ارائه دهنده ابزارهای معتبر به موقع و در دسترس بودن وب سایت می باشد ، بنابراین لازم نیست نگران کیفیت خدمات آنها باشید و فقط می توانید روی ویژگی ها متمرکز شوید

خدماتی که گروه طراحی سایاوب به شما ارائه می‌دهد

گروه طراحی سایت سایاوب با طراحی بهینه وبسایت و رعایت نکات طراحی از جمله نکات امنیتی، استفاده از سرورهای امن، استفاده از گواهینامه SSL بر روی وبسایت بهترین شرایط داشتن وبسایت را برای شما رقم می‌زند. همچنین با ارتقا سرعت وبسایت و دریافت گرید سرعتی A از گوگل علاوه بر کاهش بار وارد شده به سرورهای وبسایت که نتیجه آن افزایش آپتایم وبسایت است، تجربه استفاده سریع از وبسایت را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهید. این امر می‌تواند رضایت بازدیدکنندگان را تا حد بالایی افزایش دهد و آن‌ها را ترغیب به مشاهده مجدد وبسایت شما و استفاده از کالا و خدمات شما می‌کند. 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =