دسته‌ها
blog

امنیت وبسایت

امنیت وبسایت

پس از تصمیم برای طراحی سایت اغلب مردم به نام دامین، گرافیک سایت، سئو و … فکر میکنند و درباره این مسایل با طراحان سایت صحبت میکنند. در صورتی که مهم‌ترین فاکتور برای داشتن یک وبسایت حرفه‌ای اغلب نادیده گرفته میشود : امنیت سایت !!
حمله های سایبری و حمله هکر ها باعث ضررهای مالی، تخریب جایگاه و نام برند و سایت، و در نهایت عدم بازگشت بازدیدکنندگان به وبسایت شما میشود.
اما خوشبختانه با تامین امنیت وبسایت به طور موثر میتوان از این مشکلات پیشگیری کرد. 

امنیت سایت چیست؟

هر عمل یا نرم‌افزاری که از قرار گرفتن اطلاعات سایت در دسترس مجرمان سایبری و یا سواستفاده از وبسایت به هر طریقی جلوگیری کند امنیت سایت نام دارد. رعایت این نکات می‌تواند تاثیر مثبتی در بازخورد کلی سایت شما مثل سئو، سرعت سایت شما و زمان در دسترس بودن سایت شما (Uptime) داشته باشد.

سوالی که پیش می‌آید این است که ایمن نبودن سایت چه پیامدهایی میتواند برای شما داشته باشد؟

DDoS attacks  :

این نوع حمله ها میتواند سرعت سایت شما را کم کند و یا به طور کلی وبسایت را تخریب کند که باعث میشود وبسایت از دسترس خارج شود. این نوع حملات معمولا فقط جهت تخریب سایت انجام می‌شوند و برای هکرها امتیاز دارد. البته گاهی این حمله‌ها صرفا برای سرگرمی هکرها انجام می‌شوند!!


بدافزارها یا Malware :

این کلمه مخفف (malaicious software) یا نرم‌افزار مخرب می‌باشد. بدافزارها باعث دسترسی به اطلاعات حساس مشتریان و کاربران سایت، توزیع هرزنامه، اجازه دسترسی مجرمان سایبری به وبسایت شما و … می‌شوند.


افزودن سایت به لیست سیاه (blacklisting:

ممکن است سایت شما به دلیل شناسایی بدافزارها توسط گوگل از نتایج جستجوی موتورهای جستجو حذف شود و با یک نشان اخطار، سایت را برای بازدیدکننده نمایش ندهد که این اتفاق ضربه بدی به سئو سایت شما می‌زند. معمولا بازدیدکنندگان با مشاهده این اخطارها ریسک نکرده و ترجیح می‌دهند وارد صفحه وبسایت شما نشوند. همچنین در صورت مواجه مجدد با وبسایت شما، به خاطر هشداری که در استفاده قبلی دریافت کرده بودند، وارد وبسایت شما نمی‌شوند.


در دسترس قرار گرفتن اطلاعات :

مجرمان سایبری میتوانند به سایت و اطلاعات آن از طریق نقاط ضعف آن سایت دسترسی پیدا کنند. نقاط ضعفی مانند حفره‌های امنیتی در کدنویسی وبسایت و یا با نفوذ به نقاط ناامن پلاگین آپدیت نشده می‌توانند به وبسایت شما وارد شوند

جایگزینی :

در این نوع حمله مجرمان سایبری اطلاعات سایت شما را با اطلاعات مخرب جایگزین می‌کنند و سایت شما را به یک سایت ناامن تبدیل می‌کنند. معمولا پس از این اتفاق هنگام باز کردن سایت، نرم افزار آنتی ویروس شما این سایت را به عنوان سایت مخرب شناسایی می‌کند و اجازه ورود به سایت را به شما نمی‌دهد.


امنیت وبسایت بازدیدکنندگان را از چه مشکلاتی مصون می‌دارد؟


سرقت اطلاعات : 

مجرمان سایبری همیشه سعی می‌کنند به سراغ اطلاعاتی از بازدیدکنندگان یا مشتریان که در سایت ذخیره شده بروند. اطلاعاتی پایه‌ای نظیر آدرس ایمیل تا اطلاعات پرداخت و حساب بانکی.

 فیشینگ :

فیشینگ تنها از طریق ایمیل اتفاق نمی‌افتد. برخی حمله ها از وبسایت هایی صورت می‌گیرد که به نظر قانونی می‌آیند، اما طراحی شده اند تا با حقه اطلاعات حساس کاربر را بگیرند.

دزدیدن اطلاعات :

برخی از حمله های سایبری (cyber-attacks) می‌توانند اطلاعات مرورگر کاربر دست پیداکنند و آن‌ها را مجبور کنند تا کارهایی را برخلاف خواسته خود در وبسایت انجام دهند. مثلا با قراردادن لینک‌های ساختگی در وبسایت شما، کاربران را به صفحات غیرواقعی هدایت می‌کنند تا بتوانند از اطلاعات شخصی کاربران را سرقت کنند.

تغییر مسیر مخرب :

برخی حمله ها باعث میشود بجای سایتی که بازدیدکنندگان اقدام به بازدید آن کردند، سایت مخرب دیگری باز شود.

هرزنامه سئو :

ممکن است لینک ها، صفحات یا دیدگاه های غیرعادی در سایت قرارداده شود تا بازدیدکنندگان شما را سردرگم کند و ترافیک وبسایت شما را به صورت مخرب زیاد می‌کند.

چرا به امنیت سایت احتیاج داریم؟

هر وبسایت به 4 دلیل به امنیت احتیاج دارد :

1- ارائه دهندگان سرویس‌های میزبانی (هاستینگ)  تنها میتوانند از سروری که سایت روی آن قرار دارد محافظت کنند، و نه خود سایت. ارتباط بین وبسایت و هاست مانند یک آپارتمان است؛ مدیریت ساختمان امنیت کل ساختمان را تامین می‌کند، اما ساکنین باید درب خانه خود را قفل کنند!!

2- زیان آن از حمله سایبری کمتر است. اگر سایت شما مورد حمله قرارگیرد و از دسترس خارج شود، نه تنها برای مدتی قادر به پاسخگویی به بازدیدکنندگان نخواهد بود، بلکه باید برای رفع مشکل سایت هزینه کنید. علاوه بر آن ممکن است تاثیر منفی بر ذهن مخاطبان شما بگذارد و پس از رفع مشکل تمایل به استفاده مجدد از وبسایت شما نداشته باشند.

3- از شهرت برند خود و محافظت کرده و مخاطبان خود را حفظ میکنید.مطالعات نشان می‌دهد که 65 درصد مشتریانی که اطلاعاتشان توسط یک سایت مخرب سرقت شده، به آن وبسایت برنمی‌گردند. این آمار به خصوص برای کسب و کارهای کوچک یک عدد ویرانگر است.

4- بدافزارها و حمله های سایبری به سختی شناسایی می‌شوند. مجرمان سایبری در بدافزارهایی تخصص دارند که می توانند به صورت نامشهود وارد سایتی شوند و پنهان بمانند، بنابراین ممکن است وب سایت شما آلوده شود و شما ممکن است متوجه آن نشوید. برخی از حملات مخرب بدافزار شامل موارد پشتیبان ، نوعی بدافزار است که به مجرمان سایبری اجازه می دهد تا به سایت بدون اطلاع صاحب دسترسی پیدا کنند و رمزنگاری را انجام دهند، که باعث می‌شود رمزنگاری وبسایت بدون هیچ علائمی  در دسترس قرارگیرد. این نوع حمله‌ها بسیار متداول بوده و در حال افزایش هستند. پس از این که مجرمان سایبری مخفیانه وارد وب سایت شما شدند ، می توانند به داده های شما دسترسی پیدا کنند ، ترافیک را سرقت کنند ، برنامه های فیشینگ را مستقر کنند، و موارد دیگر و حتی ممکن است هرگز متوجه نشوید. 


برای ایمن سازی وبسایت به چه فاکتورهایی احتیاج داریم؟گواهی SSL

گواهینامه های SSL از داده های جمع آوری شده توسط وب سایت شما مانند ایمیل و شماره کارت های اعتباری هنگامی که از سایت شما به سرور منتقل می شوند محافظت می کنند. این یک اقدام پایه برای امنیت وب سایت است، اما بسیار مهم است. مرورگرهای محبوب و موتورهای جستجو اکنون سایت های بدون SSL را به عنوان “ناامن” برچسب گذاری می کنند، که می تواند بازدیدکنندگان را نسبت به سایت شما بدبین سازند. شما بسته به سایت خود، ممکن است بتوانید مجوز SSL را به صورت رایگان دریافت کنید ، اما حتماً مناسب‌ترین گواهی SSL را برای وبسایتتان انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که SSL فقط در هنگام ارسال از داده ها محافظت می کند ، بنابراین برای داشتن یک وب سایت کاملاً ایمن لازم است اقدامات بیشتری داشته باشید.

 

فایروال برنامه وب (WAF)

WAF حملات خودکار را که معمولاً وب سایت های کوچک یا کمتر شناخته شده را هدف قرار می دهند، متوقف می کند. این حملات توسط ربات های مخرب انجام می شود که به صورت خودکار به دنبال نقاط آسیب پذیری هستند که می توانند از آنها سوءاستفاده کنند یا باعث حمله DDoS شوند که وب سایت شما را کند یا خراب می کند.

 

اسکنر وبسایت

هرچه زمان شناسایی یک حمله سایبری طولانی‌تر شود، باعث زیان بیشتری می‌شود. پس وقتی یک وبسایت حمله را تجربه میکند، زمان فاکتور اصلی است. اسکنر وبسایت را برای بدافزارها، نقاط ضعف و سایر مسائل امنیتی جستجو می‌کند. در نتیجه میتوانید آن‌ها را به شکل مناسب کاهش دهید.

 

آپدیت نرم‌افزارها

وبسایت هایی که بر روی سیستم مدیریت محتوا (CMS) میزبانی میشوند، به علت نقاط ضعف به وجود آمده توسط پلاگین‌ها و نرم‌افزارها بیشتر در معرض خطر هستند. با آپدیت کردن به موقع پلاگین ها و نرم افزارها می‌توان از این موارد جلوگیری کرد. زیرا آپدیت‌ها دارای پوشش امنیتی هستند. حتی می‌توانید برای آسان‌تر شدن این کار از  یک راه حل پوشش خودکار استفاده کنید

گروه طراحی سایت سایاوب با تضمین امنیت وبسایت، نه تنها از به وجود آمدن تمام مشکلات ذکر شده پیشگیری میکند، بلکه هزینه های طراحی دوباره در صورت تخریب سایت را برای شما ذخیره می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =