دسته‌ها
blog

دامین

انتخاب نام دامنه برای وبسایت

اهمیت انتخاب نام دامین (یا دامنه) برای وبسایت مانند اهمیت انتخاب نام شرکت و برندتان است. برای این کار احتیاج به فکر و درنظرگرفتن نکات مهمی است که در این مقاله به توضیح آن‌ها میپردازیم. نام دامین شما، هویت برند شما در فضای اینترنت است. باید مطمعن شوید دامینی که انتخاب می‌کنید علاوه بر به یادماندنی بودن و راحت پیدا شدن، مناسب کسب و کار شما باشد.

گروه سایاوب در این مرحله از ایجاد وبسایت نیز همراه شماست و برای پیدا کردن بهترین دامین به شما مشاوره می‌دهد.

10 نکته مهم که برای انتخاب دامین باید به آن ها توجه شود :

  1. دامینی انتخاب کنید که تایپ کردنش آسان باشد
  2. کوتاه باشد
  3. از کلمات کلیدی در آن استفاده کنید
  4. منطقه خود را هدف قرار دهید
  5. از قرار دادن شماره و خط فاصله در دامین خود بپرهیزید
  6. به یاد ماندنی باشید
  7. آن را جستجو کنید
  8. برای دامنه خود پسوندی متناسب انتخاب کنید
  9. برند خود را بسازید و از آن پشتیبانی کنید
  10. سریع اقدام کنید !!
انتخاب نام دامنه برای وبسایت

برای انتخاب بهترین نام دامین برای سایتتان از مراحل بالا استفاده کنید. اگر میخواهید درباره نام دامین بدانید مقاله (نام دامین چیست) را مطالعه کنید.

1. دامینی انتخاب کنید که تایپ کردنش آسان باشد

انتخاب نام دامنه ای که به راحتی تایپ شود برای موفقیت آنلاین بسیار مهم است. اگر از زبان عامیانه (u به جای you) یا کلماتی استفاده می کنید که دارای چندین املا هستند (مثل express و xpress) ، پیدا کردن سایت شما برای مشتریان سخت تر خواهد بود.

2. کوتاه باشد

اگر نام دامنه شما طولانی و پیچیده باشد، این احتمال را به وجود می‌آورد که مشتری آن را اشتباه بخواند یا اشتباه تایپ کند. کوتاهی و سادگی راهی است که باید برای دامین پیش برود.

3. از کلمات کلیدی در آن استفاده کنید

سعی کنید از کلمات کلیدی استفاده کنید که شغل و خدمات شما را توصیف می کند. به عنوان مثال ، اگر شغل جایگزینی شیشه هستید ، ممکن است بخواهید GlassRepair.com یا GlassReplaction.com را ثبت کنید.

کلمات کلیدی را که افراد هنگام جستجو برای محصولات یا خدمات شما وارد می کنند ، درج کنید.

این امر به بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو (که باعث افزایش ترافیک) می شود نیز کمک می‌کند .

4. منطقه خود را هدف قرار دهید

اگر تجارت شما محلی است ، شهر یا استان خود را به نام دامنه خود در نظر بگیرید تا پیدا کردن و به خاطر سپردن مشتریان محلی آسان شود. مثال: SaariGlassRepair.com

5. از قرار دادن شماره و خط فاصله در دامین خود بپرهیزید.

شماره ها و خط فاصله ها معمولا اشتباه فهمیده میشوند. افراد وقتی آدرس وبسایت شما را میشنوند نمیدانند که منظور شما (برای مثال) عدد (5) است یا (پنج)، و خط فاصله را نیز یا فراموش می‌کنند و یا در جای اشتباه قرار می‌دهند. اگر در نام دامین خود به این موارد نیاز دارید، تغییرات مختلف را برای جلوگیری از این نوع اشتباهات اعمال کنید.

6. به یاد ماندنی باشید!!!

در حال حاضر میلیون ها دامین ثبت شده وجود دارد، پس پیدا کردن یک دامین به یاد ماندنی و قابل ثبت نکته ی مهمی است. هرگاه نامی پیدا کردید ، آن را با دوستان نزدیک به اشتراک بگذارید تا مطمئن شوید جذاب به نظر می رسد و برای دیگران معنی دارد.

یک راه حل سریع : ایده خوبی برای یک دامنه دارید؟ امروز نام دامنه خود را جستجو کنید و آن را به یک وب سایت یا یکی از پروفایل های رسانه های اجتماعی خود وصل کنید تا در ساخت برند آنلاین شما کمک کند.

7. آن را جستجو کنید

هنگامی که نام دامنه را انتخاب می کنید ، اطمینان حاصل کنید که نام مورد نظرتان به معنای تجاری ، حق چاپ و یا توسط یک شرکت دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است. این می تواند به یک معظل قانونی منجر شود که می تواند برای شما و همچنین دامنه شما دردسر و هزینه بالایی داشته باشد !!

8. برای دامنه خود پسوندی مناسب انتخاب کنید

پسوند موضوعی دامنه سطح بالا (TLDs:Top Level Domains) می تواند شامل یک دامنه سطح بالای عمومی (gTLDs:Generic Top Level Domains) و یا یک پسوند کشوری (ccTLDs:Country Code Top Level Domains) باشد و یا ترکیبی از این دو. اینها می توانند کاربردهای خاصی داشته باشند ، بنابراین حتماً یکی از مواردی را انتخاب کنید که برای تجارت شما کار می کند. پسوند دامنه .com از زمان دور و درازی از محبوب ترین ها بوده ، اما گرفتن نام دامنه .com کوتاه و به یاد ماندنی دشوار است زیرا مدت طولانی وجود داشته است.

پسوند ها و معنی و کاربرد آن‌ها به قرار زیر می‌باشند :

.com
معروفترین و پراستفاده ترین پسوند برای دامنه سایت ها می‌باشد. پسوند .com مخفف commercial به معنای تجاری است.

.net
مخفف واژه network به معنی شبکه می‌باشد و عموما توسط شرکت‌های اراعه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

.org
اختصار واژه  organizations  به معنی سازمان، تشکیلات می‌باشد و معمولا توسط موسسات و سازمان های غیر انتفاعی که غالبا فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

.gov
اختصار واژه government به معنی دولت می‌باشد. این پسوند مربوط به وبسایت نهاد‌های دولتی است.

.info

اختصار واژه information به معنی اطلاعات می‌باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به نحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی مرتبط می‌باشند.

.edu

مخفف واژه education به معنی آموختن دانش می‌باشد و برای مقاصد تعلیمی مانند پایگاه های آموزشی به کار می‌رود.

.name

این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افراد که به هر منظور شخصی می‌خواهند برای خودشان وبسایت ایجاد کنند می‌توانند از این  پسوند استفاده کنند.

.tv

این پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu) است ولی به خاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره‌ای قرار گرفته است و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

.biz

مخفف Business به معنی تجارت می‌باشد که خــاص سایتهای شغلی – تجارتی به ویژه خدمات مربوط به‌تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

.ws

پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

.int

اختصار واژه International به معنی بین المللی می باشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می‌دهند.

 

.ac

پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس هم بکار می‌رود ، به‌شرطی که اداره کامپیوتری ، اینترنتی، بدون هر گونه وابسته ای،نیروهای جدیدی استخدام نماید.

.travel

این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

 

.mobi

این پسوند برای پایگاهای فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

انواع پسوندهای IR. :

ir.
پسوند دامنه های ایرانی می‌باشد و ثبت آن توسط افرادی که رسما مقیم ایران هستند انجام می‌شود.

.co.ir

این پسوند مخصوص سازمان‌ها و شرکت‌های غیردولتی می‌باشد. شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

 

.ac.ir

این پسوند مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و اراعه کپی مجوز مذکور الزامی می‌باشد.

.sch.ir

این پسوند مختص مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمان‌های آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می‌باشد.

.net.ir

این دامنه مناسب شرکت‌های ارائه دهنده خدمات شبکه و isp ها بوده و ارائه کپی مجوز isp الزامی می‌باشد.

.gov.ir

عمومیت این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات و وزارت خانه‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می‌باشد.

.org.ir

پسوندی برای انجمن‌های علمی، سازمان‌های غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین‌المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می‌باشد.

.id.ir

کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می‌باشد.

نکته حرفه‌ای : اگر بیشتر از یک دامنه دارید، نیازی به ایجاد وبسایت برای هر دامنه نیست. کافی است دامنه اضافی را به وبسایت اصلی خود منتقل کنید. 

9. برند خود را بسازید و از آن پشتیبانی کنید

برای محافظت نام برندتان میتوانید به خرید چند دامنه با پسوند های متفاوت فکر کنید. با نام هایی که ممکن است با تلفظ اشتباه یا تفهیم اشتباه دامین شما توسط بازدیدکنندگان سایت تایپ شود. این عمل باعث می‌شود رقیبان شما نتوانند ورژن های دیگر دامین شما را ثبت کنند. در نتیجه به این صورت هدایت تمام مشتریان به وبسایت شما تضمین شده است!!!

10. سریع اقدام کنید

دامنه ها به سرعت فروخته می‌شوند. خوشبختانه خیلی از دامنه ها همچنان قیمت بالایی ندارند، پس دامنه مورد علاقه خود را هرچه سریع تر ثبت کنید. اگر برای پیدا کردن یک نام قابل ثبت به مشکل برخوردید، مشاوران ما میتوانند برای پیدا کردن نامی هم رده نام مورد نظرتان در هنگام جستجوی دامین به شما کمک کنند.

آیا از این مقاله لذت بردید؟ آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =