دسته‌ها
blog

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

امروزه با دسترسی کنونی مردم به اینترنت، اگر به شما می گفتیم تعداد افرادی که هر روز به اینترنت می روند ، همچنان رو به افزایش است باور می‌کردید؟در حقیقت ، طبق تحقیقات pew ، استفاده “ثابت” از اینترنت در بین بزرگسالان تنها در سه سال گذشته 5٪ افزایش یافته است. و گرچه این حرف را زیاد می‌گوییم، اما نحوه خرید مردم نیز به همراه آن تغییر کرده است – به این معنی که بازاریابی آفلاین به اندازه گذشته مؤثر نیست و دیجیتال مارکتینگ حرف اول را می‌زند.

بازاریابی همیشه به معنای ارتباط با مخاطبان شما در مکان مناسب و در زمان مناسب بوده است. امروز ، این بدان معناست که باید در جایی که در حال گذراندن وقت هستند ، با آنها ملاقات کنید: در اینترنت !

در HubSpot ، ما در مورد بازاریابی داخلی به عنوان روشی واقعاً مؤثر برای جذب ، تعامل و راضی کردن کردن مشتریان بصورت آنلاین صحبت می کنیم. اما ما هنوز هم در مورد بازاریابی دیجیتالی سؤالات زیادی از طرف مردم دنیا دریافت می کنیم. بنابراین ، سایاوب تصمیم گرفته است که به آنها پاسخ دهد. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که امروزه بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چگونه انجام می شود.

1.   دیجیتال مارکتینگ چیست؟

2.   چرا دیجیتال مارکتینگ؟

3.   مثال هایی از دیجیتال مارکتینگ

4.   یک دیجیتال مارکتر یا بازاریاب دیجیتال چه کارهایی انجام می‌دهد؟

5.   بازاریابی ورودی در مقایسه با بازاریابی دیجیتال

6.   آیا دیجیتال مارکتینگ برای تمام کسب و کارها مناسب است؟

7.   نقش دیجیتال مارکتینگ برای یک شرکت چیست؟

8.   چه نوع محتوای دیجیتالی باید ایجاد کنم؟

9.   چه مدت طول می‌کشد تا نتایج حاصل از محتوای من مشاهده شود؟

10.    آیا برای دیجیتال مارکتینگ احتیاج به سرمایه زیادی دارم؟

11.    چگونه بازاریابی موبایل در استراتژی دیجیتال مارکتینگ من متناسب خواهد بود؟

12.    من آماده شروع دیجیتال مارکتینگ هستم. چگونه باید شروع کنم؟

13.    با توجه به این مسائل، امروزه دیجیتال مارکتینگ را چگونه تعریف می‌کنید؟

 دیجیتال مارکتینگ به کلیه اقدامات بازاریابی گفته می‌شود که به وسیله دستگاه های الکترونیکی و اینترنت انجام شود. مشاغل برای ارتباط با مشتریان فعلی یا بالقوه ، از کانالهای دیجیتال مانند موتورهای جستجو ، رسانه های اجتماعی ، ایمیل و وب سایتهای دیگر بهره می گیرند. 

نقش دیجیتال مارکتینگ برای یک شرکت یا کسب و کار چیست؟

در حالی که بازاریابی سنتی ممکن است به صورت تبلیغات چاپی ، ارتباط تلفنی یا بازاریابی فیزیکی وجود داشته باشد ، بازاریابی دیجیتالی می تواند بصورت الکترونیکی و آنلاین اتفاق بیفتد. این بدان معنی است که فرصت‌های بازاریابی بی پایانی برای برند‌ها وجود دارد. از جمله ایمیل ، ویدئو ، رسانه های اجتماعی (سوشال مدیا) یا فرصت های بازاریابی مبتنی بر وب سایت.

در این مرحله ، بازاریابی دیجیتال برای کسب و کار و آگاهی از برند شما بسیار مهم است. به نظر می رسد که هر برند دیگری یک وب سایت دارد. اگر نداشته باشد، حداقل یک پیج در صفحات مجازی یا استراتژی تبلیغ دیجیتال دارند. محتوای دیجیتال و بازاریابی به حدی متداول است که مصرف کنندگان اکنون انتظار دارند و به عنوان راهی برای شناخت و یادگیری برندها از آن‌ها استفاده می کنند.

به طور خلاصه برای اینکه به عنوان صاحب یک برند یا کسب و کار کوچک یا بزرگ وارد عرصه رقابت شوید، باید برخی از جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ را وارد برنامه‌های خود کنید.

 

 از آنجا که بازاریابی دیجیتال گزینه ها و استراتژی های زیادی دارد ، می‌توانید با توجه به سطح بودجه‌ی خود، از روش مناسب خودتان استفاده کنید. با استفاده از دیجیتال مارکتینگ ، می توانید از ابزارهایی مانند داشبورد آنالیز نیز استفاده کنید تا موفقیت و ROI کمپین های خود را بیش از آنچه که ممکن است با یک محتوای تبلیغاتی سنتی – مانند بیلبورد یا تبلیغات چاپی – داشته باشید ، نظارت کنید.

دیجیتال مارکتینگ از دید یک بیزنس چه تعریفی دارد؟

دیجیتال مارکتینگ با استفاده از تاکتیک ها و کانال های دیجیتالی بی شمار برای ارتباط با مشتریان در جایی که بیشترین وقت خود را می گذرانند تعریف می شود:

اینترنت

 از خود وب سایت گرفته تا دارایی های تجاری یک برند تجاری آنلاین (تبلیغات دیجیتالی ، بازاریابی ایمیل ، بروشور آنلاین و … ) طیفی از تاکتیک‌ها وجود دارد که زیر چتر “بازاریابی دیجیتال” قرار می‌گیرد.

بهترین بازاریاب های دیجیتال تصویری روشنی از نحوه پشتیبانی هر کمپین دیجیتال مارکتینگ از اهداف کلی خود دارند. و بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود ، بازاریابان می توانند از طریق کانال های رایگان و پولی که در اختیارشان است از یک کمپین بزرگتر حمایت کنند.

 

به عنوان مثال ، یک بازاریاب محتوا می تواند از مطالب کتاب الکترونیکی جدیدی که اخیراً توسط شرکت نوشته شده، برای وبلاگ پست ایجاد کند. بازاریاب شبکه‌های اجتماعی این شرکت ممکن است به تبلیغ این پست های وبلاگ از طریق پست های پرداخت شده و ارگانیک در حساب های شبکه‌های اجتماعی این تجارت کمک کند. شاید بازاریاب ایمیل یک کمپین نامه الکترونیکی ایجاد کند تا برای کسانی که کتاب الکترونیکی را دریافت می کنند اطلاعات بیشتری درباره شرکت ارسال کنند. در ادامه بیشتر در مورد این بازاریاب های دیجیتال خاص صحبت خواهیم کرد.

انواع دیجیتال مارکتینگ

1.   سئو یا بهینه سازی موتور جستجو

2.   تولید محتوا

3.   شبکه های اجتماعی

4.   تبلیغات کلیکی (PPC)

5.   بازاریابی وابسته

6.   تبلیغات بومی

7.   اتوماسیون بازاریابی

8.   ایمیل مارکتینگ

9.   PR آنلاین

10.   بازاریابی ورودی

11.محتوای حمایت شده (اسپانسری)

در اینجا به اختصار به برخی از رایج ترین تاکتیک های بازاریابی دیجیتال

و کانال های درگیر در هر یک می پردازیم.

سئو فرآیند بهینه سازی وب سایت شما برای “رتبه” بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو است ، در نتیجه میزان ترافیک ارگانیک (یا رایگان) وب سایت شما افزایش می یابد. کانال هایی که از SEO بهره می برند شامل وب سایت ها ، وبلاگ ها و اینفوگرافیک ها هستند.

برای ایجاد ترافیک لازم برای کسب رتبه سئو مورد نیاز، این موارد لازم است :

SEO داخلی : این نوع سئو هنگام جستجوی وب سایت روی کلیه مطالبی که “در صفحه” وجود دارد متمرکز می شود. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای حجم جستجو و هدف (یا معنی آن) ، می توانید به سؤالات خوانندگان پاسخ دهید و در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) رتبه بندی کنید که این سؤالات ایجاد می شود.

SEO خارجی : این نوع سئو در هنگام جستجوی بهینه سازی وب سایت خود ، روی کلیه فعالیت هایی که “خارج از صفحه” انجام می شود ، متمرکز شده است. “چه فعالیتی در وب سایت شخصی من نمی تواند بر رتبه من تأثیر بگذارد؟” ممکن است بپرسید پاسخ پیوندهای ورودی است ، همچنین به عنوان بک لینک شناخته می شود. تعداد ناشران مرتبط با شما و “اقتدار” نسبی آن ناشران ، تا چه اندازه بر کلمات کلیدی مورد نظر خود رتبه بندی می کنند. با برقراری ارتباط با سایر ناشران ، نوشتن پست های مهمان در این وب سایت ها (و پیوند دادن به وب سایت خود) و جلب توجه خارجی ، می توانید از بک لینک های مورد نیاز برای جابجایی وب سایت خود بر روی تمام SERP های مناسب استفاده کنید.

سئو فنی (تکنیکال): این نوع سئو بر روی بک اند وب سایت شما و نحوه کدگذاری صفحات شما تمرکز دارد. فشرده سازی تصویر ، ساختار داده‌ها و بهینه سازی فایل‌های CSS ، همه از انواع SEO فنی هستند که می توانند سرعت بارگذاری وب سایت شما را افزایش دهند ( یک عامل مهم رتبه بندی در نظر موتورهای جستجو مانند Google )

• تولید محتوا

این اصطلاح به معنای ایجاد و ارتقاء محتوا به منظور ایجاد آگاهی از برند، ایجاد یا افزایش ترافیک، هدایت مخاطبان و مشتریان است. کانال‌هایی که میتواند در استراتژی بازاریابی محتوای شما نقش داشته باشد عبارتند از:

·       پست های بلاگ: نوشتن و انتشار مقالات در وبلاگ شرکت به شما کمک می کند تا تخصص صنعت خود را نشان داده و ترافیک جستجوی ارگانیک را برای تجارت خود ایجاد کنید. این در نهایت به شما این فرصت را می دهد تا بازدیدکنندگان وب سایت را به تیم منتخب خود تبدیل کنید.

·       کتابهای الکترونیکی و مقالات: کتابهای الکترونیکی ، مقالات، و مطالب با فرم طولانی مشابه به آموزش بیشتر بازدید کنندگان وب سایت کمک می کند. همچنین این امکان را به شما می دهد تا برای بدست آوردن اطلاعات تماس یک خواننده ، تبادل محتوا کنید ، باعث هدایت و تبدیل مخاطبین به مجموعه خریداران شوید.

·       اینفوگرافیک: گاهی اوقات ،بهتر است بجای گفتن، مفهمو مورد نظرتان را نشان دهید. اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که به بازدید کنندگان وب سایت کمک می کند تا مفهومی را که می خواهید به آن‌ها منتقل کنید، تجسم کنند.

امروزه افراد هرروز زمانی را برای چک کردن صفحات خود در شبکه های اجتماعی می‌گذرانند. شما می‌توانید از این فرصت برای جلب توجه و آگاهی از برندتان استفاده کنید. استفاده از این روش علاوه بر افزایش تعامل با مخاطبین و جلب اعتماد می‌تواند باعث هدایت ترافیک به سایت و ارتقاء سئو سایت شما شود. از شبکه های اجتماعی میتوان فیس بوک ، اینستاگرام، توییتر ، اسنپ چت ، لینکدین ، پینترست و … را نام برد. در ایران محبوب ترین شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

برای استفاده صحیح از این ابزار برای ارتقاء برند خود، ابتدا باید طرز کار با آن و الگوریتم های آن  را بشناسید. منابع آموزشی زیادی در این حوزه موجود است. مشکلی که در این راه وجود دارد این است که جلب توجه و جذب فالوور نیاز به صبر و تلاش مستمر دارد. اگر وقت کافی برای این کار ندارید می‌ توانید برای پیج خود ادمین استخدام کنید.

• تبلیغات کلیکی (PPC)

PPC روشی برای هدایت ترافیک به وب سایت شما با پرداخت به ناشر به ازای هر بار کلیک بر روی تبلیغ شما است. یکی از متداول ترین انواع PPC ، Google Ads است که به شما امکان می دهد برای صفحات برتر موتورهای جستجوگر گوگل با قیمتی “به ازای هر کلیک” از پیوندهایی که قرار می دهید پرداخت کنید. کانالهای دیگری که می توانید از PPC در آن‌ها استفاده کنید عبارتند از:

         تبلیغات کلیکی فیسبوک : کاربران می توانند مبلغی را برای سفارشی کردن یک فیلم ، عکس یا اسلایدشو بپردازند تا فیس بوک برای منابع خبری افرادی که با مخاطبان تجارت شما ارتباط دارند، منتشر کند.

         کمپین‌های تبلیغاتی توییتر : کاربران می توانند مبلغی را برای ارسال اخبار یا مشخصات نمایه در منابع خبری مخاطبانی خاص هزینه كنند که همه در راستای تحقق یك هدف خاص برای كسب و كار شما خواهد بود. این هدف می تواند ایجاد ترافیک وب سایت ، دنبال کنندگان بیشتر توییتر ، درگیری توییت یا حتی دانلود اپلیکیشن‌ها باشد.

         پیام های حمایت شده در LinkedIn: کاربران می توانند مبلغی را پرداخت کنند تا پیامی مستقیماً برای کاربران خاص بر اساس صنعت و کسب و کارشان ارسال شود.

• بازاریابی وابسته

این نوع تبلیغات، مبتنی بر عملکرد است که در آن شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات شخص دیگری در وب سایت خود کمیسیون دریافت می کنید. کانال های بازاریابی وابسته شامل موارد زیر است:

         میزبانی از تبلیغات ویدیویی از طریق برنامه YouTube Partner.

 

         ارسال لینک های وابسته از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام.

• بازاریابی بومی

طبق تعریف موسسه بازاریابی محتوایی، تبلیغات به تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن اطلاعات مفید، جذاب و هدفدار برای مخاطبان اراعه شود، به گونه ای که تبلیغ به شکل محتوای خود سایت یا غیر طبیعی به نظر بیاید.

 

تبلیغات بومی می‌تواند انواع مختلفی از جمله تبلیغات پولی در نتایج جستجوی گوگل، مطالب اسپانسری در لینکدین و یا انواع خدمات ارائه شده در رسانه های اجتماعی و سایت ها داشته باشد. همچنین میتواند به عنوان توصیه ارائه شده در آخر مقالات باشد.

• اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزاری گفته می‌شود که برای اتوماسیون عملیات اصلی بازاریابی شما استفاده می‌شود. بسیاری از بخش های بازاریابی می توانند کارهای تکراری را که به صورت دستی انجام می دهند،به کمک این روش به طور خودکار انجام دهند ، مانند:

         خبرنامه های ایمیل: اتوماسیون ایمیل فقط برای ارسال خودکار ایمیل به مشترکان استفاده نمی‌شود. بلکه می تواند در صورت لزوم به کاهش لیست مخاطبین نیزکمک کند، در این صورت خبرنامه شما فقط برای افرادی ارسال می‌شود که می‌خواهند آن را در ایمیل های دریافتی خود ببینند.

         برنامه ریزی ارسال پست در رسانه های اجتماعی : اگر می خواهید حضور سازمان خود را در یک شبکه اجتماعی ارتقاء دهید ، باید به صورت مکرر پست بگذارید. این امر باعث می شود که ارسال دستی کمی دشوار شود. ابزارهای برنامه ریزی رسانه های اجتماعی محتوای شما را به کانال های رسانه های اجتماعی هدایت می‌کنند، بنابراین می توانید زمان بیشتری را صرف تمرکز روی استراتژی محتوا کنید.

         گردش کار برای هدایت : ساخت هدایت بازدیدکننده و تبدیل آن‌ها به مشتری، میتواند پروسه ای طولانی و سخت داشته باشد. شما می‌توانید این پروسه را با ارسال ایمیل و محتوا با معیارهای خاص به صورت اتوماتیک انجام دهید. برای مثال این معیار می‌تواند بارگیری و بازکردن یک کتاب الکترونیکی باشد.

         پیگیری و گزارش کمپین: کمپین های بازاریابی می توانند شامل یک تن از افراد مختلف ، ایمیل ، محتوا ، صفحات وب ، تماسهای تلفنی و موارد دیگر شوند. اتوماسیون بازاریابی می تواند به شما کمک کند تا تمام کارهایی که روی یک مولفه انجام می‌دهید، توسط کمپین همان مولفه مرتب کنید، و سپس عملکرد آن کمپین را بر اساس پیشرفتی که همه این مؤلفه ها در طول زمان انجام می دهند ، پیگیری کنید.

 

 

• ایمیل مارکتینگ

شرکت ها از بازاریابی ایمیلی به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا ، تخفیف ها و رویدادها و همچنین جهت هدایت مردم به سمت وب سایت مشاغل استفاده می شود. انواع ایمیلهایی که ممکن است در یک کمپین بازاریابی از طریق ایمیل ارسال کنید عبارتند از:

-خبرنامه اشتراک وبلاگ.

-ایمیل‌های پیگیری شده برای بازدیدکنندگانی که از وبسایت چیزی دانلود کرده اند

-ایمیل استقبال از مشتری

-پیشنهاد های مخصوص تعطیلات برای اعضای وفادار به برنامه.

-نکات یا ایمیل‌های مشابه برای ارتقاء مشتری.

• PR آنلاین

روابط عمومی PR روشی برای تأمین پوشش آنلاین به دست آمده با انتشارات دیجیتال ، وبلاگها و سایر وب سایتهای مبتنی بر محتوا است. این بسیار شبیه PR سنتی است اما در فضای آنلاین. کانالهایی که می توانید از آنها برای روابط عمومی خود استفاده کنید عبارتند از:

         دسترسی خبرنگاران از طریق رسانه های اجتماعی: برای مثال ، گفتگو با روزنامه نگاران در توییتر ، یک راه عالی برای ایجاد رابطه با مطبوعاتی است که فرصت های رسانه ای را برای شرکت شما ایجاد می کند.

         تعامل با نظرات آنلاین شرکت شما: وقتی شخصی شرکت شما را بصورت آنلاین بررسی کند ، خواه آن نظر خوب یا بد باشد ، غریزه شما ممکن است آن را لمس نکند. در مقابل ، درگیر کردن بررسی های شرکت به شما کمک می کند تا برند خود را انسانی سازی کرده و پیام های قدرتمندی را ارسال کنید که از اعتبار شما محافظت کند.

 

         تعامل با نظرات در وب سایت شخصی یا وبلاگ شخصی شما: مشابه روشی که به بررسیهای شرکت خود پاسخ می‌دهید ، پاسخ به افرادی که مطالب شما را می خوانند بهترین راه برای ایجاد مکالمه مفید و سازنده در سراسر صنعت شما است.

• بازاریابی ورودی

بازاریابی ورودی به روشی از بازاریابی اطلاق می شود که در آن شما در هر مرحله از خرید، مشتریان را به خود جذب، درگیر و خوشحال می‌‌کنید‌. شما می توانید ازهر تاکتیک بازاریابی دیجیتال ذکر شده در بالا ، در طی یک استراتژی بازاریابی ورودی استفاده کنید تا یک تجربه برای مشتری ایجاد کنید که همراه با مشتری کار کند ، نه در برابر او. در اینجا چند نمونه کلاسیک از بازاریابی داخلی در مقابل بازاریابی سنتی آورده شده است:

         وبلاگ نویسی در مقابل تبلیغات پاپ آپ

         بازاریابی ویدیویی در مقابل تبلیغات تجاری

         لیست مخاطبین ایمیل در مقابل هرزنامه ایمیل

• محتوای حمایت شده (اسپانسری)

با داشتن محتوای حمایت شده، شما به عنوان یک برند به شرکت یا نهاد دیگری هزینه پرداخت می کنید تا محتوایی ایجاد کند که به نوعی در مورد برند یا خدمات شما بحث کند.

یکی از انواع محبوب محتوای پشتیبانی شده ، اینفلوئنسر مارکتینگ است. با استفاده از این نوع محتوای حمایت شده ، یک برند از یک اینفلوئنسر در  زمینه صنعت خود حمایت می کند تا پست ها یا فیلم هایی مربوط به این شرکت را در صفحه اجتماعی خود منتشر کند.

نوع دیگر محتوای پشتیبانی شده می تواند پست یا مقاله در یک وبلاگ باشد که برای برجسته کردن یک موضوع، خدمات یا برند نوشته شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =